Dzień zdrowej wagi kobiet! 8 rad zdrowia i darmowy jadłospis edukacyjny

dzień zdrowej wagi kobiet, kochaj swoje ciało, zdrowie w każdym rozmiarze

Dziś świętujemy Dzień Zdrowej Wagi Kobiet!

O tym dniu dowiedziałam się z mojego dietetycznego kalendarza, w którym oprócz miejsca na zapisywanie konsultacji z moimi podopiecznymi znalazły się kartki z nietypowymi świętami.  Gdy zobaczyłam ten dzień, musiałam sprawdzić, o co w nim chodzi! Pierwsze moje skojarzenie zawędrowało ku prawidłowej wadze, ale nie trafiłam! Jest to dzień, w którym celebruje się zdrowe podejście do stylu życia!

Czyli podejście, które jest bardzo bliskie mojemu sercu! Jest mi bliskie z racji wykonywanego zawodu, ale także z racji moich własnych doświadczeń. Wiem bowiem, co oznacza niezdrowa relacja z jedzeniem i wagą. Jak to jest ćwiczyć aż za bardzo i tylko po to, by spalić każdą „nadprogramową” kcal. Obsesyjne liczyć kcal i obsesyjnie się ważyć. Uzależniać swoje poczucie wartości od cyferek na wadze i wyglądu. Wyrzuty sumienia z powodu zjedzenia czegoś „zakazanego” też nie są mi obce!

Dlatego jeśli mam tylko okazję, żeby wypowiedzieć się na temat zdrowego stylu życia, relacji z jedzeniem i pokazać inne podejście, zdrowsze podejście – to korzystam! Z moich lekcji przyszłości wyciągnęłam wnioski i staram się dzielić nimi z innymi. A ten dzień jest ku temu idealny! Jest to dzień poświęcony świętowaniu i akceptacji naturalnego wyglądu i wagi każdej osoby! Ten dzień promuje zdrowy, wolny od diety styl życia i  koncentruje się na poprawie zdrowia.

Pozwól więc, że przedstawię Ci kilka rad, które mogą sprawić, że Twój styl życia będzie szczyptę zdrowszy. Na końcu czeka też na Was prezent! Z okazji Dnia Zdrowej Wagi Kobiet przygotowałam darmowy jednodniowy jadłospis edukacyjny! Znajdziesz w nim 4 przepisy na posiłki, 3 przepisy na słodkości, przepis na złocisty napój ze szczyptą słońca, 14 dodatkowych zdrowych rad oraz miejsce na Twoje menu i podsumowanie! Wszystko w ramach Dnia Zdrowej Wagi Kobiet!

Szczypta RAD:

Rada 1 – Postaw na ZDROWSZE, a nie ZDROWE podejście!

Zdrowsze, a nie zdrowe! Każdy jest na innym etapie swojej podróży po zdrowie i zdrowe nawyki żywieniowe. Różnie też definiuje się to, co jest zdrowe, a zdrowsze podejście? Myślę, że z interpretacją tego nie będzie aż takiej trudności. Zrób coś, co będzie szczyptę zdrowsze od tego, co do tej pory robiłeś/aś!

Co to może oznaczać w kontekście diety?

DODAJ

Jedz więcej zdrowszych produktów np.: 1 porcja warzyw i/lub szklanka wody więcej w ciągu dnia, 1 porcja strączków i/lub tłustych ryb morskich w tygodniu więcej,  szczypta więcej natki pietruszki do posiłków lub innych roślin czy ziół, jeden posiłek spożyty w uważności bez żadnych rozpraszaczy.

ZMNIEJSZ

Jedz np. mniejsze ilości przetworzonych produktów niż do tej pory. Pizza dwa razy w tygodniu? Spróbuj zmniejszyć do jednego razu! Codziennie coś słodkiego? Możesz zmniejszyć dzienną porcję lub wprowadzić dzień przerwy i spożywać słodkie co drugi dzień.

ZAMIEŃ

Zamień jakiś produkt na jego zdrowszą wersję np. słodzone płatki na płatki owsiane, kupne ciasto na ciasto domowej roboty.

ZMIEŃ MYŚLENIE!

Np. po spożyciu czegoś, co wywołuje negatywne emocje, postaraj się nie myśleć o sobie w negatywny sposób, zamiast tego wyciągnij wnioski, bądź dla siebie wyrozumiały i otocz się opieką. Masz myślenie czarno – białe i wyznajesz zasadę 100% albo nic, też warto nad tym popracować! Nic w życiu nie jest albo tylko czarne, albo tylko białe! 100% albo nic, czy to podejście, aby na pewno Ci służy? Koniecznie zastanów się nad tym!

celebruj posiłki, obecność w jedzeniu, jedzenie uważne, dzień zdrowej wagi kobiet

Rada 2 – Celebruj posiłki!

Bądź uważny i obecny w jedzeniu! Spożywaj posiłki powoli, bez żadnych rozpraszaczy takich jak np. oglądanie telewizji czy przeglądanie internetu. Jest to jedna ze złotych rad, w szczególności jeśli ma się problem z odczuwaniem sytości. Uważne jedzenie pomaga w rozpoznawaniu sygnałów, jakie wysyła ciało. Łatwiej dzięki temu rozpoznać moment, w którym głód fizjologiczny został zaspokojony i oprzeć się podszeptom innych rodzajów głodów, które lubią kusić i wmawiać nam, że przecież mamy jeszcze drugi żołądek na małe co nieco. O wszystkich rodzajach głodów pisałam w tym artykule „7 imion głodu”.

OBECNOŚĆ W JEDZENIU: „Czy wiesz, co jesz? Czy wiesz, jak jesz? Przyjrzyj się … Jedz uważnie. Jedz świadomie. Bądź uważny w każdym kęsie. Delektuj się chwilą. Smakuj. Wykorzystaj zmysły. Okaż troskę ciału. Zapewnij sobie energię. Zadbaj o zdrowie. Poczuj kontakt ze światem.” Wojciech Eichelberger

Rada 3 – Licz lub nie licz kcal!

Dostosuj to do etapu, na jakim jesteś!

Jeśli obsesyjnie liczysz kcal to może warto, chociaż na jeden dzień w ramach eksperymentu wstrzymać się i zaobserwować co się zadzieje jeśli nie policzysz tego co zjadłeś/aś? Wiem, że w pewnych przypadkach może być to zbyt mocne doświadczenie, więc można też zacząć od niepoliczenia np. jednego posiłku.

Twierdzisz, że tyjesz z powietrza? W takim wypadku może warto zderzyć to z rzeczywistością? Sporządzić dzienniczek żywieniowy lub samoobserwacji i podliczyć ile kcal spożywasz? W większości przypadków nie tyje się z powietrza, a za sprawą ukrytych kcal. Kcal potrafią się nieźle kamuflować w produktach, których byśmy nie podejrzewali o wysoką kaloryczność lub być przekąskami, których nawet nie zauważamy, że zjedliśmy w ciągu dnia.

Rada 4 – Ruszaj się, tak jak lubisz!

Nie ma jednej słusznej formy ruchu! Jedno jest pewne – każdy ruch dostosowany do możliwości Twojego organizmu jest zdrowy! Czy to w formie zaplanowanego treningu, czy spontanicznej aktywności niezwiązanej z treningiem. Spacery, bieganie, joga, siłownia, taniec, gry zespołowe, jazda na rowerze, hula – hop, chodzenie po schodach zamiast jeżdżenia windą, przerwy w pracy na rozprostowanie nóg – to wszystko jest formą ruchu i jest ich znacznie więcej! Eksperymentuj i znajdź coś, w czym się zakochasz!

zdrowa waga, dzień zdrowej wagi kobiet, kocham swoje ciało, zdrowie w każdym rozmiarze

Rada 5 – Bądź elastyczny.

Nie żyjemy w warunkach laboratoryjnych, w których da się zaplanować przebieg doświadczeń. W życiu pewne jest tylko to, że nie ma nic pewnego, oprócz śmierci. Chociaż to też zależy od punktu patrzenia! Bycie elastycznym jest bardzo ważną umiejętnością, która pozwala nam płynąć w życiu z prądem, a nie szarpać się płynąc pod prąd. Każdy dzień jest inny. Czasami nie warto trzymać się ściśle ustalonych zasad i trzymać się ich kurczowo aż do zatonięcia. Za przykład może tu posłużyć restrykcyjne trzymanie się diety. Nie uwzględnianie w takim wypadku zmiennych kolei życia i robienie wszystkiego na 100% może spowodować, że stracimy całą energię i zamiast dryfować dalej w wolniejszym tempie, zatoniemy. Z drugiej strony zasady też są dobre „Tak jak nurt ograniczają brzegi, tak stare nawyki mogą Cię ograniczać. Wprowadzenie nowych zasad może znieść te ograniczenia”. Stąd też kolejna rada

Rada 6 – Poznaj siebie lepiej.

Nikt inny nie pozna Cię lepiej niż Ty sam. Żaden specjalista nie będzie wiedział lepiej, co jest dla Ciebie tak naprawdę dobre. Każdy z nas jest inny i na każdego może działać co innego. Dlatego warto poznać siebie lepiej, jakimi schematami się kierujesz, jakie masz preferencje, jak objawia się Twoje zmęczenie, jak zarządzasz stresem i czy w ogóle itd.

Rada 7 – Nie dyskryminuj ani nie porównuj się!

„Nie porównuj się z nikim, bo jesteś nieporównywalny. Ty jesteś Ty. Masz swoje życie, dar który otrzymałeś na wyłączność. Szkoda czasu na porównywania. Spójrz na siebie – wówczas się nie pomyślisz” – jeden z moich ulubionych cytatów! Nie ma co się porównywać! Na porównywaniu się cierpimy tylko i wyłącznie my sami! Każdy z nas ma swoją wyjątkową historię, która doprowadziła do miejsca, w którym jest. Masz swój rozmiar, swoją masę ciała, swój zestaw genów i nie ma dosłownie żadnego powodu, aby porównywać się z kimkolwiek innym lub dyskryminować kogoś za to, że na pierwszy rzut oka jakoś się różni. Po co więc tracić energie na porównywanie się? Może warto zainwestować ją w znalezienie czegoś, co łączy, a nie dzieli. Gdy nauczysz się patrzeć głębiej, to dostrzeżesz, że wcale od siebie tak bardzo się nie różnimy, w końcu każdy z nas jest istotą żywą, człowiekiem 😉

zdrowa waga, dzień zdrowej wagi kobiet, kocham swoje ciało, zdrowie w każdym rozmiarzeRada 8 – Uwierz, doceniaj się i daj sobie czas!

Wszystko jest możliwe! Potrzebna jest tylko szczypta wiary i czasu! Jeśli więc coś Ci się marzy. Chcesz coś osiągnąć. To daj sobie czas i przybliżaj się do celu krokami nieważne jak wielkimi! Mogą być to nawet tip-topy. Któregoś dnia może zrobisz ogromny krok. Innego może będziesz potrzebował/a zatrzymać się w miejscu. To wszystko jest ok! Uwierz w siebie, daj sobie czas, a za jakiś czas efekty powalą Cię na kolana! Pozwól temu zaistnieć! Pozwól sobie to dostrzec! Doceniaj się za działania, jakie podejmujesz każdego dnia, a nie tylko za efekty!

To wszystko składa się na zdrowie i łączy się ze zdrową wagą kobiet. Podróż ramię w ramię ze zdrowiem w dzisiejszych potrafi być szalenie trudna. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwa! Odnajdź własną ścieżkę i to nią podążaj! Jeśli potrzebujesz szczypty pomocy w zadbaniu o zdrowie, to zgłoś się do mnie. Postaram się pomóc!

DARMOWY JADŁOSPIS EDUKACYJNY

I już na sam koniec obiecany prezent! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Zdrowej Wagi Kobiet!

jednodniowy jadłospis edukacyjny, darmowy jadłospis, jadłospis do pobrania, dieta do pobrania
.

Do pobrania

Wyszukaj w serwisie

Kontakt

Natalia Horodko
dietetyk

T: 666197857
E: szczypta@natki.pl

Social Media