Tabela pomiarów ciała

Mierzenie obwodów jest bardzo dobrą metodą na śledzenie swoich postępów sylwetkowych. Jest zdecydowanie bardziej rzetelne niż pomiar masy ciała, który jest chwiejny, ponieważ wpływa na niego wiele czynników niezwiązanych z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. O nieścisłościach związanych z wagą możecie przeczytać na moim blogu w artykule pt. „Śledzenie postępów”. Jeżeli chodzi o wskazówki dotyczące mierzenia się, ważenia i robienia zdjęć pisałam o nich w artykule pt. „Jak śledzić postępy sylwetkowe”. Poniżej jednak przypomnę te dotyczące pomiarów obwodów.

Jak często się mierzyć?

Optymalnym odstępem czasu są pomiary co dwa tygodnie. Mierzenie obwodów co tydzień także jest dobrym rozwiązaniem. Wartość ubywających centymetrów będzie co prawda mniejsza, ale sam pomiar za to może skutecznie motywować i podtrzymywać w dążeniu do celu. Nie zaleca się natomiast przeprowadzania pomiarów częściej niż co 7 dni.

Mierząc się, pamiętaj o: 

Prowadzeniu centymetra równolegle do podłoża, nieprzyłożonego ani zbyt luźno, ani zbyt ścisłe do ciała oraz nieskręconego.

Mierzeniu się zawsze w tym samym miejscu.

Dokonywaniu pomiarów na rozluźnionych mięśniach, chyba że ćwiczymy i zależy nam na zmierzeniu mięśnia w napięciu, by sprawdzić jego wielkość, np. mięśnia dwugłowego ramienia – bicepsa.

Mierzeniu się bez ubrania, które w zależności od grubości będzie dodawało lub odejmowało centymetry, przez co wynik może być niemiarodajny.

Gdzie się mierzyć?

Miejsca pomiarów są tak naprawdę zależne od naszej woli. Warto jednak przeprowadzać je na różnych częściach ciała, ponieważ często jest tak, że na początku z jednej partii ciała centymetrów ubywa więcej niż z innej. Jest to cecha bardzo indywidualna. Niektórym szybciej centymetry na początku lecą z ud, innym z rąk, a jeszcze innym z brzucha. Co prawda brzuch jest zazwyczaj najbardziej opornym miejscem i spadek centymetrów z tej partii ciała zazwyczaj obserwuje się na samym końcu. Poniżej przedstawiam przykładowe miejsca, które według mnie warto mierzyć i opisuję jak robić to poprawnie. 

RAMIĘ – pośrodku ramienia, ramię wyprostowane, swobodnie opuszczone, na niedominującej ręce.

KLATKA PIERSIOWA – po swobodnym wydechu, 1cm powyżej linii sutków.

POD BIUSTEM – na wydechu, pod linią stanika.

TALIA – po swobodnym wydechu, w najwęższym miejscu.

PAS – w najszerszym miejscu, zazwyczaj około 1cm powyżej pępka

BIODRA – w lekkim rozkroku (nogi na szerokość bioder), ciężar ciała rozłożony równomiernie. Mierzymy przez środek pośladków, w najszerszym miejscu

UDO – w lekkim rozkroku (nogi na szerokość bioder), ciężar ciała rozłożony równomiernie. Mierzymy tuż poniżej fałdy pośladkowej.

ŁYDKA – w lekkim rozkroku (nogi na szerokość bioder), ciężar ciała rozłożony równomiernie. Mierzymy w najszerszym miejscu.

INNE MIEJSCE – czasami jest tak, że tkanka tłuszczowa najbardziej odkłada się w innym miejscu niż wyżej wymienione, dlatego warto pomiar przeprowadzać w takim miejscu, bo jest duże prawdopodobieństwo, że w pierwszej kolejności to z tego miejsca centymetry będą ubywać najszybciej

Kategorie: Do pobrania

Wyszukaj w serwisie

Kontakt

Natalia Horodko
dietetyk

T: 666197857
E: szczypta@natki.pl

Social Media